129

Rezultati pretrage

Policijska akademija FMUP

Aktuelnosti


Propisi


Ostale stranice


  • Šta predstavlja matična knjiga rođenih?

    Matična knjiga rođenih je osnovna matična knjiga za lične podatke svakog lica koje je upisano u tu knjigu i služi za ustrojavanje ostalih matičnih knjiga i podataka za identifikacijske isprave tako da podaci u ostalim matičnim knjigama i identifikacijskim ispravama moraju biti istovjetni podacima iz matične knjige rođenih.

  • Način podnošenja zahtjeva

    Zahtjev za upis rođenja, sklapanje braka ili smrti u matične knjige u Federaciji, državljani Bosne i Hercegovine i Federacije koji se nalaze u inozemstvu mogu podnijeti putem diplomatsko-konzularnog predstavništva Bosne i Hercegovine u inozemstvu (u daljnjem tekstu: DKP BiH) ili neposredno nadležnoj matičnoj službi općine i grada u Federaciji.

    Radi pravilnog i efikasnog upisa rođenja ili sklapanja braka ili smrti u odgovarajuću matičnu knjigu u Federaciji u slučajevima kada se stranka nalazi u inozemstvu, potrebno je da odredi punomoćnika u Federaciji koji bi neposredno učestvovao u postupku upisa navedenih činjenica u matičnu knjigu i pribavljao dokaze potrebne za upis za koje se utvrdi da nedostaju. Punomoć treba biti potpisana punim imenom i prezimenom stranke i upisan JMB ili broj pasoša ili lične karte i potrebno je da bude ovjerena.

     

    Radi pravilnog i lakšeg podnošenja zahtjeva za upis činjenica u matične knjige i rješavanje tih zahtjeva, stranke mogu da koriste adrese i brojeve telefona matičnih službi općine i grada u Federaciji, kao i adrese i brojeve telefona DKP-a BiH u inozemstvu. Time su stvorene mogućnosti da stranke neposredno telefonom ili pismeno kod nadležnog organa zatraže i dobiju potrebne informacije u vezi s procedurom upisa i dokumentacije potrebne za upis činjenice rođenja, sklapanja braka ili smrti u matične knjige u Federaciji.

  • Koji su načini i mehanizmi upisa djeteta u matičnu knjigu rođenih?

    U Federaciji Bosne i Hercegovine propisani su načini i mehanizmi kojima je osigurano da svako dijete mora biti registrovano odnosno evidentirano u matičnim knjigama nakon rođenja i da od rođenja ima pravo na lično ime i pravo da stekne državljanstvo kao i druga prava propisana Konvencijom o pravima djeteta iz 1989. godine. U skladu sa Kovencijom o pravima djeteta utvrđena je obaveza države da u slučaju da je dijete lišeno nekih ili svih elemenata svog identiteta pruži pomoć i zaštitu da se što prije uspostavi djetetov identitet. Sve te obaveze su na precizan način regulisane Zakonom o matičnim knjigama čije se osnovno rješenje odnosi na obavezu da se svako dijete mora upisati u roku od 30 dana od dana rođenja u matičnu knjigu rođenih bez obzira na mjesto rođenja (u zdravstvenoj ustanovi ili van zdravstvene ustanove, nađeno ili mrtvo rođeno). Ta obaveza prema Zakonu o matičnim knjigama važi od rođenja djeteta i traje dok se ne upiše u matičnu knjigu rođenih pa do njegove smrti. Pravilnikom o obrascima prijave rođenja djeteta i potvrde o smrti („Službene novine Federacije BiH“, broj 68/12 i 83/14) unificiran je način prijave rođenja djeteta na način da je propisan obrazac prijave o rođenju djeteta u zdravstvenoj ustanovi – Obrazac broj 1 i obrazac prijave rođenja djeteta van zdravstvene ustanove – Obrazac broj 2.

  • Ko je dužan prijaviti rođenje djeteta nadležnoj matičnoj službi?

    Zakonom o matičnim knjigama je propisano da je rođenje djeteta u zdravstvenoj ustanovi (živo ili mrtvo) dužna prijaviti zdravstvena ustanova na obrascu prijave čiji je sadržaj utvrđen Pravilnikom o obrascima prijave rođenja djeteta i potvrde o smrti. Rođenje djeteta van zdravstvene ustanove dužan je prijaviti djetetov otac, a ako on nije u mogućnosti to učiniti ili ako je nepoznat, rođenje djeteta dužan je prijaviti drugi član domaćinstva, odnosno lice u čijem stanu je dijete rođeno ili majka kada za to bude sposobna ili babica ili ljekar ako su učestvovali pri porođaju, a ako ovih lica nema ili nisu u mogućnosti da prijave rođenje djeteta, rođenje je dužno prijaviti lice koje je saznalo za rođenje djeteta na obrascu prijave čiji je sadržaj utvrđen Pravilnikom o obrascima prijave rođenja djeteta i potvrde o smrti.

  • Ko je nadležan za upis rođenja djeteta na području Federacije BiH u matičnu knjigu rođenih i koja dokumentacija je potrebna?
    Upis rođenja djeteta u matičnu knjigu rođenih za djecu rođenu na području Federacije Bosne i Hercegovine vrši se u općini/gradu – mjestu prebivališta majke djeteta, a ako nema prijavljeno prebivalište, upis se obavlja u matičnoj službi općine i grada u kojima je dijete rođeno.
     
    Za prijavu djeteta u nadležnoj općini/gradu potrebni su sljedeći dokumenti:
     
    Djeca rođena u braku:
    • Izvod iz matične knjige vjenčanih roditelja
    • Uvjerenje o državljanstvu BiH i FBiH roditelja
    • Lična/osobna karta roditelja
    • Obavijest o evidenciji prebivališta roditelja
    • Ukoliko treća osoba vrši prijavu ličnog imena djeteta, potrebna je punomoć roditelja
     
    Djeca rođena van braka:
    • Izvod iz matične knjige rođenih za majku
    • Uvjerenje o državljanstvu BiH i FBiH roditelja
    • Lična/osobna karta roditelja
    • Obavijest o evidenciji prebivališta roditelja
  • Ko je ovlašten za prijavljivanje smrti?
    Činjenicu smrti dužni su prijaviti članovi porodice, odnosno članovi domaćinstva sa kojima je umrli živio. Ako njih nema ili su u nemogućnosti da to učine, činjenicu smrti dužna su prijaviti druga lica sa kojima je umrli živio ili drugi članovi porodice koji su saznali za smrt, odnosno lica u čijem je stanu smrt nastupila. Ako nema ni ovih lica činjenicu smrti dužno je prijaviti lice koje je prvo saznalo za smrt.
    Matičar je dužan, ako na bilo koji način sazna za činjenicu smrti koja nije prijavljena, pokrenuti postupak za upis činjenice smrti u matičnu knjigu umrlih.
    Činjenicu smrti lica koje je umrlo u zdravstvenoj ustanovi, kasarni, kazneno-popravnoj ustanovi, hotelu, internatu ili drugoj ustanovi ili pravnom licu ili organizaciji - dužni su prijaviti pravni subjekti u kojima je lice umrlo.
    U slučaju nalaska leša lica čiji identitet nije utvrđen,činjenicu smrti dužno je prijaviti kantonalno ministarstvo kojeje sačinilo zapisnik o nalasku tijela umrlog lica.
  • Koji je rok za prijavu smrti zdravstvenoj ustanovi radi izdavanja potvrde o smrti?

    Rok je 24 sata od momenta smrti.

  • Šta je potvrda o smrti?

    Potvrda o smrti je isprava o utvrđivanju smrti koju izdaje doktor medicine odnosno drugi zdravstveni djelatnik ovlašten za utvrđivanje smrti a na osnovu koje se vrši upis činjenice smrti u matičnu knjigu umrlih.

  • Koji je rok za prijavu smrti matičnom uredu radi upisa u matičnu knjigu umrlih?

    Rok je 30 dana od dana kada je smrt nastupila odnosno od dana nalaska tijela umrlog lica.

  • Kojem matičnom uredu se prijavljuje činjenica smrti?
    Činjenica smrti prijavljuje se pisano na propisanom obrascu radi upisa u matičnu knjigu umrlih matičaru matičnog područja u kojem je bilo posljednje prijavljeno prebivalište, a ako nema prijavljeno prebivalište, onda posljednje poznato boravište umrlog lica, a ako nema prijavljeno ni prebivalište niti se zna boravište, u tom slučaju upis smrti lica obavlja se u matičnu knjigu umrlih u mjestu sahrane tog lica u Federaciji.
    Ako se ne zna gdje je smrt nastupila činjenica smrti upisat će se u matičnu knjigu umrlih koja se vodi za mjesto gdje je nađeno tijelo umrlog lica.
    Činjenica smrti koja je nastupila u saobraćajnom sredstvu u toku prijevoza kao i smrt koja je nastupila zbog saobraćajne nezgode, upisuje se u matičnu knjigu umrlih koja se vodi za mjesto gdje se umrli sahranjuje.
    Ako se lice koje je umrlo na teritoriji Federacije sahranjuje u inozemstvu ili u drugom entitetu ili Brčko Distriku činjenica smrti prijavljuje se matičaru matičnog područja u kojem je smrt nastupila i upisuje se u matičnu knjigu umrlih koja se vodi za to mjesto.
  • Kome lica koja namjeravaju sklopiti brak podnose prijavu?
    Lica koja namjeravaju sklopiti brak lično podnose prijavu matičaru u općini/gradu u kojem žele sklopiti brak.
     
    Kada je u pitanju dostavljanje potrebne dokumentacije prilikom prijave za sklapanje braka potrebno je da se buduću bračni supružnici obrate matičnoj službi općine/grada u kojoj žele sklopiti brak.
  • Nadležnost za upis činjenica u matične knjige nastale u inozemstvu

    Članom 54. Zakona o matičnim knjigama ("Službene novine Federacije BiH" broj 37/12 i 80/14) je propisano:

    "Činjenice rođenja, sklapanja braka ili smrti državljanina Bosne i Hercegovine koji su iz Federacije ili dolaze u Federaciju, a nastale su u inozemstvu upisuju se u matične

    knjige u Federaciji i to:

    1) rođenje djeteta u matičnu knjigu rođenih koja se vodi za naseljeno mjesto u kojem je posljednje zajedničko prebivalište roditelja djeteta u Federaciji, a ako nisu imali zajedničko prebivalište upis se vrši u matičnu knjigu rođenih koja se vodi za naseljeno mjesto koje je bilo posljednje prebivalište jednog od roditelja;

    2) sklapanje braka u matičnu knjigu vjenčanih koja se vodi u općini, odnosno gradu u kojoj su bračni partneri imali posljednje zajedničko prebivalište u Federaciji, a ako nisu imali zajedničko prebivalište u matičnu knjigu vjenčanih u općini ili gradu u kojoj je jedan od bračnih partnera imao prebivalište;

    3) smrt lica u matičnu knjigu umrlih koja se vodi za naseljeno mjesto koje je bilo posljednje prebivalište umrlog u Federaciji.

    Ako se u slučaju iz stava 1. tačka 1) ovog člana posljednje prebivalište tog lica nije moglo utvrditi ili ako posljednje prebivalište nije bilo u Federaciji upis će se izvršiti u matičnu knjigu rođenih prema mjestu rođenja jednog od roditelja djeteta koji je rođen u Federaciji, a u slučajevima iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana upis u matične knjige vjenčanih i u matične knjige umrlih izvršit će se prema mjestu rođenja tog lica ukoliko je rođeno na teritoriji Federacije, a ako nije rođeno na teritoriji Federacije upis će se izvršiti prema mjestu rođenja jednog od roditelja lica za koje se vrši upis.

    Za djecu rođenu u inozemstvu čiji su roditelji rođeni na teritoriji Republike Srpske a imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine i Federacije i nemaju prebivalište na teritoriji Federacije, upis će se izvršiti u odgovarajuću matičnu knjigu prema mjestu upisa roditelja u knjigu državljana Federacije.

    Za lica rođena na teritoriji Republike Srpske a koja imaju državljanstvo Bosne i Hercegovine i Federacije i nemaju prebivalište na teritoriji Federacije, upis činjenice sklapanja braka ili smrti nastale u inozemstvu izvršit će se u odgovarajuću matičnu knjigu prema mjestu upisa tog lica u knjigu državljana Federacije.

    Ako se lica iz stava 1. ovog člana ne mogu upisat u matičnu knjigu prema st. od 1. do 4. ovog člana upis tog lica izvršit će se u odgovarajuću matičnu knjigu u Općini Centar Sarajevo."

  • Legalizacija izvoda iz matičnih knjiga i punomoći

    Uputstvom o načinu vođenja matičnih knjiga („Službene novine Federacije BiH“, broj 51/13, 55/13, 82/13 i 6/15) je propisan postupak legalizacije izvoda iz matičnih knjiga iz inozemstva.

    Tačkom 135. Uputstva o načinu vođenja matičnih knjiga je propisano da prije upisa podataka u matičnu knjigu na osnovu izvoda inozemnog organa iz tačke 125. ovog uputstva, matičar je dužan utvrditi da li je taj izvod legalizovan na propisan način, što se vrši prema sljedećim propisima i to:

    a) ako je izvod iz matične knjige inozemnog oragana izdala država koja je potpisinica Konvencije o izdavanju izvoda iz matičnih knjiga na više jezika - sačinjena u Beču 8. septembra 1976. godine ("Službeni list SFRJ - Međunarodni ugovori", broj 8/91) na obrascima utvrđenim u toj konvenciji i obrascima A, B i C Pariske konvencije iz tačke 126. stav 1. ovog uputstva, nije potrebna dodatna ovjera tih izvoda, već se uzimaju kao pravno valjani i primjenjuju se za upis podataka u matične knjige u Federaciji;

    b) ako je izvod iz matične knjige inozemnog organa izdala država koja je potpisnica Konvencije o ukidanju potrebne legalizacije stranih isprava - Hag, 5. oktobar 1961. godine ("Službeni list SFRJ - Dodatak", broj 10/62 i "Službeni list SFRJ - Međunarodni ugovori", broj 10/62), legalizacija tog izvoda se vrši potvrdom - Apostille utvrđenom u prilogu te konvencije, koju daje nadležni organ države koja je izdala izvod iz matične knjige i druga ovjera nije potrebna ako to pitanje nije drugačije regulisano međunarodnim ugovorom zaključenim između Bosne i Hercegovine i države koja je izdala taj izvod iz matične knjige, a u tom slučaju se primjenjuje taj ugovor;

    c) ako je izvod iz matične knjige inozemnog organa izdala država koja nije potpisnica Haške konvencije i sa kojom Bosna i Hercegovina nije zaključila međunarodni ugovor o priznavanju važnosti javnih isprava - izvod iz matične knjige važi ako sadrži sve elemente propisane odgovarajućim međunarodnim konvencijama i pod uvjetom reciprociteta, čije postojanje utvrđuje Ministarstvo pravde BiH nakon pribavljanja mišljenja Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine kako je utvrđeno u članu 9. stav 2. Zakona o važenju javnih isprava u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 23/04);

    d) ako je izvod iz matične knjige inozemnog organa izdala država sa kojom je Bosna i Hercegovina zaključila međunarodni ugovor o priznanju javnih isprava - legalizacija tog izvoda vrši se prema uvjetima koji su utvrđeni u tom ugovoru, kako je utvrđeno u članu 9. stav 1. Zakona o važenju javnih isprava u Bosni i Hercegovini.

    Punomoć koju stranka izdaje u inozemstvu radi korištenja u postupku upisa podataka u matične knjige u Federaciji može biti legalizovana putem ovjere u DKP-ima BiH u inozemstvu ili kod notara u inozemstvu, a ako ne postoji mogućnost da se ovjera izvrši kod tih organa, onda ovjeru punomoći treba izvršiti na jedan od načina predviđenih u podtački b) ili c) ili d) stava 1. tačke 135 Uputstva o načinu vođenja matičnih knjiga koji je moguć u državi u kojoj stranka živi. Stranka može tu punomoć dostaviti zajedno sa zahtjevom za upis podataka u matičnu knjigu ili neposredno punomoćniku.

  • Postupak rješavanja i donošenje rješenja o sticanju i prestanku državljanstva

    Zahtjev za sticanje državljanstva Federacije po osnovu naturalizacije, olakšane naturalizacije, naturalizacije djeteta mlađe od 18 godina, lica za priznatim statusom izbjeglice i lica bez državljanstva (apatridi), emigranta, lica kojem je ranije prestalo državljanstvo BiH odricanjem ili otpustom, po osnovu međunarodnog sporazuma po osnovu člana 47. stav 3. i stav 4., odnosno prestanak državljanstva Federacije po osnovu otpusta podnosi se Federalnom ministarstvu putem kantonalnog ministarstva prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta podnosioca zahtjeva ako nema prebivalište.

    Kantonalno ministarstvo je dužno primiti zahtjev stranke i utvrditi da li je dokumentacija kompletna, pa ako nije, treba da izvrši dopunu dokumentacije. Tek kada se kompletira sva potrebna dokumentacija i dokazi ovisno o pravnom osnovu po kojem stranka stiče državljanstvo, kantonalno ministarstvo je dužno zahtjev i dokumentaciju dostaviti Federalnom ministarstvu na rješavanje.

    Lica iz člana 47. st. (3) i (4) Zakona zahtjev za sticanje državljanstva Federacije podnose kantonalnom ministarstvu prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta podnosioca zahtjeva ako nema prebivalište.

    Zahtjev za sticanje državljanstva podnosi se na Obrascu broj 4.

    Zahtjev za izdavanje garancije za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH se podnosi na Obrascu broj 5 i broj 6.

     

    Izjava o odricanju od ranijeg državljanstva za lica koja podnose zahtjev za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, olakšane naturalizacije, po osnovu naturalizacije djeteta mlađe od 18 godina, kao bračni partner lica koje ima status emigranta, te po osnovu sticanja državljanstva lica kojem je ranije prestalo državljanstvo BiH i Federacije BiH otpustom ili odricanjem (osim za državljane država sa kojima Bosna i Hercegovina ima zaključen sporazum o dvojnom državljanstvu) podnosi se na Obrascu broj 3.

    U skladu sa činjeničnim stanjem koje se utvrdi prema odgovarajućim zakonskim odredbama, Federalno ministarstvo donosi odgovarajuće rješenje u roku od 60 dana od dana pribavljanja svih dokaza – kompletne dokumentacije, kojim zahtjev može biti uvažen ili odbijen.

    U dispozitivu rješenja se upisuje pravni osnov za sticanje državljanstva Federacije (naturalizacija, olakšana naturalizacija, naturalizacija maloljetnog djeteta, lica bez državljanstva i lica koja imaju status izbjeglice, emigranti i njihovi bračni partneri, lica kojima je državljanstvo prestalo odricanjem ili otpustom i međunarodni ugovor).

    Rješenje o sticanju državljanstva Federacije po osnovu naturalizacije, olakšane naturalizacije, naturalizacije djeteta mlađe od 18 godina, lica za priznatim statusom izbjeglice i lica bez državljanstva (apatridi), emigranta i lica kojem je ranije prestalo državljanstvo BiH odricanjem ili otpustom, Federalno ministarstvo dostavlja na saglasnost Ministarstvu civilnih poslova BiH.

    Dostava rješenja se vrši putem interne dostavne knjige.

    Rješenje koje se dostavi na saglasnost Ministarstvu civilnih poslova stupa na snagu 60 dana nakon što se dostavi tom ministarstvu. Na to rješenje Federalno ministarstvo stavlja klauzulu o danu stupanja na snagu. Klauzula se daje na Obrascu broj 7.

    Nakon stupanja na snagu rješenja, Federalno ministarstvo rješenje dostavlja stranci putem kantonalnog ministarstva koje je zaprimilo zahtjev i dokumentaciju.

    Kada rješenje kojim je stečeno državljanstvo Federacije postane pravosnažno, Federalno ministarstvo to rješenje dostavlja nadležnoj matičnoj službi općine i grada radi upisa činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih, kantonalnom ministarstvu, Ministarstvu sigurnosti, Ministarstvu civilnih poslova i Federalnom ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata - Federalnom ministarstvu za pitanja branitelja i invalida domovinskog rata.

    Rješenje o sticanju državljanstva Federacije koje donosi Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova je konačno i protiv njega se ne može izjaviti žalba, ali se može pokrenuti tužbom upravni spor kod Kantonalnog suda u Sarajevu.

     

  • Valjanost dokumentacije koja je potrebna za sticanje i prestanak državljanstva

    Dokumentacija koja se prilaže uz prijavu, odnosno zahtjev, utvrđena ovim pravilnikom, mora biti u originalu ili ovjerenom prijepisu od nadležnog organa ili notara.

    Dokumentacija ne smije biti starija od šest mjeseci, osim izvoda iz matičnih knjiga koji imaju neograničeni rok važenja, što je u skladu sa članom 63. stav 5. Zakona o matičnim knjigama i odgovarajućim zakonom Republike Srpske, s tim što izvodi iz matičnih knjiga izdati od organa inozemnih država važe onoliko koliko je u tim izvodima određeno, a ako taj rok nije određen, onda taj izvod ne smije biti stariji od šest mjeseci.

  • Kada prestaje državljanstvo Federacije?

    Državljanstvo Federacije prestaje danom uručenja (dostave) rješenja o prestanku državljanstva Federacije licu na koje se rješenje odnosi.
    Ako mjesto prebivališta lica iz stava (1) ovog člana nije poznato ili ne može biti utvrđeno, državljanstvo Federacije prestaje danom objave rješenja u "Službenim novinama Federacije BiH".

  • Pravni osnov za prestanak državljanstva BiH i Federacije

    Državljanstvo Federacije može prestati na sljedeći način:

    1. odricanjem,
    2. otpustom,
    3. oduzimanjem i
    4. međunarodnim sporazumom
  • Pravni osnov sticanja državljanstva BiH i Federacije BiH

    Državljanstvo BiH i Federacije BiH stiče se:

    a) porijeklom,

    b) rođenjem na teritoriji Federacije,

    c) usvojenjem,

    d) naturalizacijom,

    e) međunarodnim sporazumom,

    f) promjenom državljanstva Republike Srpske u državljanstvo Federacije ili izborom državljanstva Federacije.

  • Objašnjenje Zakona o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine; propisi kojima se reguliše postupak sticanja i prestanka državljanstva Federacije; dokazna sredstva i upis činjenice državljanstva Federacije u matične knjige rođenih i matične knjige ...

    Objašnjenje Zakona o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine; propisi kojima se reguliše postupak sticanja i prestanka državljanstva Federacije; dokazna sredstva i upis činjenice državljanstva Federacije u matične knjige rođenih i matične knjige državljana
     

    Objašnjenje Zakona o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine; propisi kojima se reguliše postupak sticanja i prestanka državljanstva Federacije; dokazna sredstva i upis činjenice državljanstva Federacije u matične knjige rođenih i matične knjige državljana

    Ukazom Predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine broj: 01-02-257-02/16 od 28.04.2016. godine proglašen je Zakon o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine, koji je usvojio Parlament Federacije Bosne i Hercegovine na sjednici Predstavničkog doma od 27.10.2015. godine i na sjednici Doma naroda od 31.03.2016. godine.

    Zakon o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine objavljen je u Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine broj 34/16 dana 04.05.2016. godine, i čija primjena je počela dana 12.05.2016. godine.

    Zakonom o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine uređuju se uvjeti za sticanje i prestanak državljanstva Federacije Bosne i Hercegovine u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine i Zakonom o državljanstvu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 4/97, 13/99, 41/02, 6/03, 14/03, 82/05, 43/09,76/09 i 87/13) i druga pitanja koja se odnose na državljanstvo Federacije.

    Danom stupanja na snagu Zakona o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine prestao je da važi raniji Zakon o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 43/01, 22/09, 61/09 i 65/11), s tim što zahtjevi stranaka podneseni do dana stupanja na snagu ovog zakona koji nisu okončani nastavit će se i okončati prema odredbama onog zakona koji je povoljniji za stranku.

    Postupak sticanja i prestanka državljanstva Federacije , dokazna sredstva i upis činjenice državljanstva Federacije u matične knjige rođenih i matične knjige državljana, vrši se u skladu sa Zakonom o državljanstvu Bosne i Hercegovine - Službeni prečišćeni tekst („Službeni glasnik BiH“, broj 22/16), podzakonskim propisima koji su doneseni na osnovu tog zakona, Zakonom o državljanstvu Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 34/16) i odredbama Pravilnika o postupku, dokaznim sredstvima i načinu upisa državljanstva Federacije Bosne i Hercegovine u matičnu knjigu rođenih i matičnu knjigu državljana ("Službene novine Federacije BiH", br. 85/16), te drugim propisima kojima se uređuje pitanje upisa činjenice državljanstva.

  • Koji su uvjeti za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije?

    Stranac koji je podnio zahtjev za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH može steći državljanstvo Federacije naturalizacijom ako ispunjava sljedeće uvjete:

    a) da je napunio 18 godina,

    b) da ima odobren stalni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima stalni boravak na teritoriji Federacije,

    c) da dovoljno poznaje pismo i jezik jednog od konstitutivnih naroda Federacije,

    d) da mu nije izrečena mjera sigurnosti protjerivanja stranca sa teritorije Bosne i Hercegovine, odnosno Federacije Bosne i Hercegovine od nadležnog organa uspostavljenog Ustavom Bosne i Hercegovine ili Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine i da je ova odluka još na snazi,

    e) da nije osuđivan na kaznu zatvora za krivična djela sa umišljajem na vrijeme duže od tri godine u vremenu od osam godina prije podnošenja zahtjeva,

    f) da se odrekne ili da mu na neki drugi način prestane ranije državljanstvo prije sticanja državljanstva Federacije, osim ako bilateralnim sporazumom nije drugačije predviđeno. Odricanje ili prestanak ranijeg državljanstva na drugi način neće se zahtijevati ako to nije dozvoljeno ili se ne može razumno zahtijevati,

    g) da se protiv njega ne vodi krivični postupak, osim ako se dokaz o ispunjavanju ovog uvjeta ne može razumno zahtijevati,

    h) da ne predstavlja prijetnju po sigurnost Bosne i Hercegovine i Federacije,

    i) da ima osiguran stalni izvor prihoda u iznosu koji omogućava egzistenciju ili je u stanju osigurati pouzdan dokaz o finansijskim izvorima za svoje izdržavanje u skladu sa odgovarajućim propisom Bosne i Hercegovine,

    k) da potpiše izjavu da prihvata pravni sistem i ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Federacije i

    l) da ima važeću garanciju o sticanju državljanstva Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine.

  • Koji su uvjeti za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu olakšane naturalizacije?

    Stranac-bračni partner državljanina Federacije može steći državljanstvo Federacije olakšanom naturalizacijom ako ispunjava sljedeće uvjete: a) da je brak trajao najmanje pet godina prije podnošenja zahtjeva i da još traje u vrijeme podnošenja zahtjeva, b) da se odrekne ili da mu na neki drugi način prestane ranije državljanstvo prije sticanja državljanstva Federacije, osim ako bilateralnim sporazumom nije drugačije predviđeno. Odricanje ili prestanak ranijeg državljanstva na drugi način neće se zahtijevati ako to nije dozvoljeno ili se ne može razumno zahtijevati, c) da ima odobren stalni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima stalni boravak na teritoriji Federacije, i d) da ne predstavlja prijetnju po sigurnost Bosne i Hercegovine i Federacije.

  • Na koji način dijete mlađe od 18. godina može steći državljanstvo BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije?

    Dijete mlađe od 18. godina može steći državljanstvo BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije pod sljedećim uvjetima: a) da je jedan od roditelja djeteta stekao državljanstvo Federacije naturalizacijom i b) da dijete ima odobren privremeni ili stalni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima privremeni ili stalni boravak na teritoriji Federacije.

  • Koji su uvjeti za sticanje državljanstva Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine za lice bez državljanstva (apatrid) i lice koje ima status izbjeglice?

    Lice bez državljanstva (apatrid) i lice koje ima status izbjeglice može steći državljanstvo Federacije samo ako u statusu lica bez državljanstva ili izbjeglice ima neprekidan boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine u trajanju pet godina prije podnošenja zahtjeva, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima odobren boravak na teritoriji Federacije.


    Maloljetno dijete lica koje je steklo državljanstvo Federacije na osnovu stava (1) ovog člana ima pravo dobiti državljanstvo Federacije ako ima status izbjeglice ili odobren privremeni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine, bez obzira na dužinu boravka, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima status izbjeglice ili odobren boravak na teritoriji Federacije.


    Ako je dijete starije od 14 godina, potreban je i njegov pisani pristanak.

  • Koji su uvjeti za sticanje državljanstva Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine za lice koje ima status emigranta?

    Sljedeća lica imaju pravo dobiti državljanstvo Federacije na osnovu zahtjeva, bez ispunjavanja uvjeta koji se odnose na stalni boravak na teritoriji BiH i Federacije i bez odricanja od svog ranijeg državljanstva i to: a) emigranti koji su se vratili u Federaciju, b) prva i druga generacija potomaka emigranata navedenih u tački a) koji su se vratili u Federaciju.

    Bračni partner lica koje je steklo status emigranta ima pravo na sticanje državljanstva Federacije na osnovu zahtjeva bez ispunjavanja uvjeta koji se odnosi na stalni boravak na teritoriji BiH i Federacije BiH i to: a) ukoliko da je brak sa licem koje ima priznat status emigranta trajao najmanje pet godina prije podnošenja zahtjeva i da još traje u vrijeme podnošenja zahtjeva, b) da se odrekne ili da mu na neki drugi način prestane ranije državljanstvo prije sticanja državljanstva Federacije, osim ako bilateralnim sporazumom nije drugačije predviđeno. Odricanje ili prestanak ranijeg državljanstva na drugi način neće se zahtijevati ako to nije dozvoljeno ili se ne može razumno zahtijevati, c) da ima odobren stalni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima stalni boravak na teritoriji Federacije.


    Pod pojmom emigrant smatra se lice koje se iselilo sa teritorije Federacije s namjerom da se stalno nastani u inozemstvu.

  • Na koji način lice koje je ranije bilo državljanin BiH i Federacije, a kojem je to državljanstvo prestalo po osnovu odricanja ili otpusta radi sticanja državljanstva druge države, može podnijeti zahtjev za ponovno sticanje državljanstva Federacije?

    Lice kojem je državljanstvo Federacije radi sticanja ili zadržavanja državljanstva druge države prestalo odricanjem ili otpustom, može podnijeti zahtjev za ponovno sticanje državljanstva Federacije ako ispunjava sve uvjete koji se odnose na sticanje državljanstva BiH i Federacije po osnovu naturalizacije, s tim da to lice ne mora imati navršenih 18. godina i odobren stalni boravak na teritoriji BiH, samo ako ima odobren privremeni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine najmanje godinu dana neposredno prije podnošenja zahtjeva ili ima odobren stalni boravak u Bosni i Hercegovini, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima odobren privremeni ili stalni boravak na teritoriji Federacije.

     

    Za lica koja imaju državljanstvo država da kojima Bosna i Hercegovina ima zaključene ugovore o dvojnom državljanstvu (Republika Srbija, Republika Hrvatska i Kraljevina Švedska), a stiču državljanstvo Federacije po ovom osnovu, neće se zahtijevati da se odreknu svog ranijeg državljanstva.

  • Sticanje državljanstva Federacije na osnovu odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine

    Državljanstvo Bosne i Hercegovine stečeno na osnovu odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, upisuje se u matičnu knjigu rođenih kod nadležnog organa za matične knjige u Federaciji u skladu sa članom 20. stav (1) Zakona o matičnim knjigama ("Službene novine Federacije BiH", br. 37/12 i 80/14). U ovom slučaju lice stiče državljanstvo Federacije ako ima prebivalište, odnosno boravište na teritoriji Federacije.

  • Na koji način se državljanstvo Federacije stiče na osnovu međunarodnog sporazuma?

    Stranac može steći državljanstvo Federacije putem međunarodnog sporazuma zaključenog između Bosne i Hercegovine i druge države koji je odobrila Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine u skladu sa članom IV. 4. d) Ustava Bosne i Hercegovine.

    Bosna i Hercegovina do sada ima zaključene međunarodne sporazume sa tri države i to:

    a) Ugovor o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Jugoslavije („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 4/03 – u daljnjem tekstu: Ugovor), koji se sada primjenjuje na Republiku Srbiju, kao pravnog sljednika bivše Savezne Republike Jugoslavije, ako nadležni organ Bosne i Hercegovine i Republike Srbije ne odluče drugačije;

    b) Sporazum o dvojnom državljanstvu između Kraljevine Švedske i Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 2/06);

    c) Ugovor između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o dvojnom državljanstvu („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 10/11).

    1. Državljani Republike Hrvatske i Kraljevine Švedske stiču državljanstvo Bosne i Hercegovine i Federacije na isti način i pod istim uslovima kao stranci koji stiču državljanstvo Federacije po osnovu naturalizacije i olakšane naturalizacije, s tom razlikom što se državljani Državljani Republike Hrvatske i Kraljevine Švedske ne odriču državljanstva svoje matične države. Državljani Republike Hrvatske ne dostavljaju dokaz koji se odnosi na dovoljno poznavanje pisma i jezika koji su u službenoj upotrebi u Bosni i Hercegovini.

    2. Državljanin Republike Srbije stiče državljanstvo BiH i Federacije BiH ukoliko ispunjava sljedeće uslove propisane odredbama Ugovora o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Jugoslavije i to:

    •  

      • da je navršio 18 godina života,

      • da ima prijavljen boravak najmanje tri godine na teritoriji države ugovornice čije državljanstvo stiče, osnosno najmanje godinu dana ako je u braku sa državljaninom te države ugovornice,

      • da u državi ugovornici čije državljanstvo stiče nije osuđivan za krivična djela za koja je propisana kazna zatvora preko tri godine,

      • da mu nije izrečena mjera bezbijednosti protjerivanja stranca iz države ugovornice čije državljanstvo stiče za posljednje tri godine prije podnošenja zahtjeva ili zaštitna mjera udaljavanja stranca sa teritorije države ugovornice čije državljanstvo stiče za posljednju godinu dana prije podnošenja zahtjeva i

      • da se iz njegovog ponašanja može zaključiti da će poštivati pravni poredak države ugovornice čije državljanstvo stiče.

  • Na koji način državljanin Bosne i Hercegovine koji ima prebivalište u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine može steći državljanstvo Federacije putem izbora ili promjene entitetskog državljanstva?

    Državljanin Bosne i Hercegovine koji nema izjavljeno entitetsko državljanstvo a ima prebivalište u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine, može steći državljanstvo Federacije izborom entitetskog državljanstva, ako podnese zahtjev za sticanje tog državljanstva.
    Državljanin Bosne i Hercegovine i Republike Srpske koji ima prebivalište u Brčko Distriktu BiH može steći državljanstvo Federacije promjenom entitetskog državljanstva, ako podnese zahtjev za sticanje tog državljanstva.
    Državljanin Federacije koji ima prebivalište u Brčko Distriktu BiH može promijeniti svoje državljanstvo Federacije sticanjem državljanstva Republike Srpske.
    Pravo državljanina Bosne i Hercegovine na sticanje, odnosno promjenu entitetskog državljanstva može se ostvariti samo jednom na osnovu prebivališta u Brčko Distriktu BiH.
    Lice koje ima prebivalište u Federaciji i kojem je činjenica državljanstva Bosne i Hercegovine upisana u matičnu knjigu rođenih ili matičnu knjigu državljana u Brčko Distriktu BiH, a nema izabrano entitetsko državljanstvo, stiče državljanstvo Federacije ako podnese zahtjev za sticanje tog državljanstva.

  • Sticanje državljanstva Federacije BiH po osnovu člana 47. stav 3. i 4. Zakona o državljanstvu Federacije BiH

    Sva lica koja su bila državljani bivše SFRJ i koja su se u periodu od 6.4.1992. godine do dana stupanja na snagu Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine (1.1.1998. godine) stalno nastanila na teritoriji Federacije i koja na toj teritoriji imaju neprekidno prebivalište ili boravište u trajanju dvije godine nakon stupanja na snagu Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine (1.1.1998. godine), nakon podnošenja zahtjeva dobit će državljanstvo Federacije.


    Sva lica koja su bila državljani bivše SFRJ i koja su se u vremenu između dana stupanja na snagu Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine (1.1.1998. i 31.12.2000. godine) stalno nastanila na teritoriji Federacije i koja na toj teritoriji budu imala neprekidno prebivalište ili boravište u trajanju tri godine, nakon podnošenja zahtjeva dobit će državljanstvo Federacije.

  • U kojim slučajevima i kojoj kategoriji stranaca se izdaje garancija za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH?

    Strancu koji stiče državljanstvo BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, olakšane naturalizacije, po osnovu naturalizacije djeteta mlađe od 18 godina, kao bračni partner lica koje ima status emigranta, te po osnovu sticanja državljanstva lica kojem je ranije prestalo državljanstvo BiH i Federacije BiH otpustom ili odricanjem (osim za državljane država sa kojima Bosna i Hercegovina ima zaključen sporazum o dvojnom državljanstvu), izdaje se garancija koja strancu predstavlja uslov za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH.

  • Ko je nadležan za izdavanje garancije za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH?

    Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova rješava po zahtjevu stranke za izdavanje garancije za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH, s tim da tri primjerka garancije dostavlja na saglasnost Ministarstvu civilnih poslova BiH.

  • U kojim slučajevima i kojoj kategoriji stranaca se ne izdaje garancija za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH?

    Strancu koji stiče državljanstvo BiH i Federacije BiH po osnovu međunarodnog sporazuma, tj. stranac iz zemlje sa kojom Bosna i Hercegovina ima zaključen Ugovor o dvojnom državljanstvu, strancu koji ima priznat status izbjeglice ili je lice bez državljanstva (apatrid), te lica koja imaju ostvaren status emigranata u inostranstvu se ne izdaje garancija za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH.

  • U kojim slučajevima se stranac može osloboditi od obaveze pribavljanja garancije i ko je nadležan za donošenje rješenja o oslobađanju od obaveze pribavljanja garancije?

    Izuzetno, ako strancu odricanje od državljanstva matične države nije dozvoljeno ili se ne može razumno zahtijevati (ratno stanje i druge vanredne okolnosti), nadležni organ može mu dozvoliti zadržavanje ranijeg državljanstva i osloboditi ga pribavljanja garancije, što se konstatira u obrazloženju rješenja o sticanju državljanstva BiH i Federacije BiH.

    Rješenje o oslobađanju od obaveze pribavljanja garancije donosi Ministarstvo civilnih poslova BiH.

  • Na koji način može prestati državljanstvo Federacije po osnovu odricanja?

    Državljanin Federacije koji je napunio 18 godina, živi u inozemstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je zagarantirano sticanje državljanstva druge države, ima pravo odreći se državljanstva Federacije.


    Djetetu koje živi u inozemstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je zagarantirano državljanstvo druge države, prestaje državljanstvo Federacije odricanjem:
    a) na zahtjev oba roditelja kojima je prestalo državljanstvo Federacije odricanjem ili
    b) na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo Federacije prestalo odricanjem, uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin Federacije ili
    c) na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo Federacije prestalo odricanjem ako je drugi roditelj umro ili mu je oduzeto roditeljsko staranje ili je stranac ili lice bez državljanstva ili
    d) na zahtjev usvojioca kojem je prestalo državljanstvo Federacije odricanjem, a odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja.

    Ako je dijete starije od 14 godina, potreban je i njegov pisani pristanak.


    Državljanstvo Federacije prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni zakonski uvjeti i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva Federacije.

    Odluka - rješenje o prestanku državljanstva Federacije odricanjem može biti poništeno na zahtjev lica koje nije steklo državljanstvo države koja mu je izdala garanciju za sticanje državljanstva, o čemu je to lice dužno priložiti odgovarajući dokaz.

  • Na koji način može prestati državljanstvo Federacije po osnovu otpusta?

    Državljaninu Federacije koji živi na teritoriji Federacije može biti odobren otpust iz državljanstva Federacije na osnovu zahtjeva za otpust i koji ispunjava sljedeće uvjete:
    a) da ima 18 godina;
    b) da protiv tog lica nije pokrenut krivični postupak zbog učinjenog krivičnog djela u skladu s Krivičnim zakonom Federacije i Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine ili da je osuđeno na kaznu zatvora u Federaciji i da je tu kaznu izdržalo;
    c) da je izmirilo sve doprinose, poreze, odnosno druge zakonske obaveze plaćanja utvrđene pravomoćnim odlukama nadležnih organa, što se bliže uređuje propisom iz člana 48. ovog zakona;
    d) da je steklo ili mu je garantirano sticanje državljanstva druge države.

  • Prestanak državljanstva za dijete na osnovu otpusta

    Djetetu mlađem od 18 godina koje je steklo ili kojem je zagarantirano sticanje državljanstva druge države i koje još živi na teritoriji Federacije prestaje državljanstvo Federacije otpustom, na zahtjev:


    a) oba roditelja čije je državljanstvo Federacije prestalo otpustom ili
    b) jednog roditelja čije je državljanstvo Federacije prestalo otpustom, ako drugi roditelj nije živ ili mu je oduzeto roditeljsko staranje ili je stranac ili lice bez državljanstva ili
    c) jednog roditelja koji izvršava roditeljske dužnosti i čije je državljanstvo Federacije prestalo otpustom, a drugi roditelj koji je državljanin Federacije se s tim složi ili
    d) usvojioca kojem je državljanstvo Federacije prestalo otpustom, a odnos između usvojioca i usvojenog djeteta predstavlja odnos potpunog usvojenja.
    U slučajevima iz stava (1) tač. a), b) i c) ovog člana ukoliko dijete ima više od 14 godina, potreban je njegov pisani pristanak.

    Rješenje o otpustu iz državljanstva Federacije bit će poništeno na zahtjev stranke ako ta stranka nije stekla državljanstvo države koja mu je izdala garanciju za sticanje državljanstva, o čemu je to lice dužno priložiti odgovarajući dokaz.

  • Prestanak državljanstva oduzimanjem, međunarodnim sporazumom i datum prestanka državljanstva Federacije

    Koji su uvjeti za oduzimanje državljanstva Federacije?

    Državljanstvo Federacije može biti oduzeto u sljedećim slučajevima:
    a) ako je državljanstvo Federacije stečeno pomoću prijevare, lažnih informacija ili skrivanjem bilo koje relevantne činjenice koja se može odnositi na podnosioca zahtjeva,
    b) kada državljanin Federacije obavlja dobrovoljnu službu u inozemnim vojnim snagama uprkos pravnoj zabrani takve službe,

    c) kada je državljanstvo Federacije stečeno nakon stupanja na snagu ovog zakona, bez ispunjavanja zakonskih uvjeta za sticanje državljanstva po osnovu naturalizacije i olakšane naturalizacije,

    d) kada je državljanin osuđen u ili van teritorija Bosne i Hercegovine pravomoćnom presudom zbog poduzimanja radnji kojima se narušava ustavni poredak i sigurnost Bosne i Hercegovine ili kada je osuđen zbog članstva u organizaciji koja poduzima takve radnje, pod uvjetom da takve radnje ozbiljno štete vitalnim interesima Bosne i Hercegovine,
    e) kada je državljanin osuđen u ili van teritorija Bosne i Hercegovine pravomoćnom presudom za krivično djelo koje uključuje: krijumičarenje vatrenog oružja, eksploziva, radioaktivnog materijala ili narkotičkih sredstava i psihogenih supstanci; ili ilegalni prijevoz i trgovinu materijalima i opremom za proizvodnju oružja ili drugih sredstava masovnog uništenja, ili ilegalni ulazak u Bosnu i Hercegovinu, ostanak ili izlazak iz Bosne i Hercegovine pojedinaca ili grupa; ili organizuje ili učestvuje u trgovini ljudima, pod uvjetom da takve radnje ozbiljno štete vitalnim interesima Bosne i Hercegovine,
    f) kada je državljanin osuđen u ili van teritorija Bosne i Hercegovine pravomoćnom presudom za krivično djelo koje proizlazi iz aktivnosti koje se razlikuju od onih iz tač. d) i e) ovog člana, a koje ozbiljno štete vitalnim interesima Bosne i Hercegovine.

  • Prestanak državljanstva na osnovu međunarodnog sporazuma

    Državljaninu Federacije može prestati državljanstvo Federacije na osnovu međunarodnog sporazuma zaključenog između Bosne i Hercegovine i druge države koji je odobrila Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine u skladu sa članom IV. 4. d) Ustava Bosne i Hercegovine.

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije?

    Za sticanje državljanstva Federacije BiH po osnovu naturalizacije stranac-stranka je uz zahtjev dužna priložiti sljedeće dokaze i to:

     

    1. izvod iz matične knjige rođenih za podnosioca zahtjeva;

    b) uvjerenje o državljanstvu matične države za lice koje je podnosilac zahtjeva;

    c) dokaz koji se odnosi na dovoljno poznavanje pisma i jezika jednog od konstitutivnih naroda Federacije, a što predstavlja:

    - potvrda o položenom ispitu iz poznavanja pisma i jezika jednog od konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini na fakultetu, u srednjoškolskoj ustanovi ili ustanovi za obrazovanje odraslih koje su ovlaštene od ministarstva nadležnog za obrazovanje da izvode programe iz službenih jezika BiH ili

    - svjedodžba o završenom osnovnom, srednjem ili visokom obrazovanju u BiH ili

    - svjedodžba inozemne obrazovne ustanove kojom se potvrđuje da je obrazovanje provedeno po programu na jednom od jezika u službenoj upotrebi u BiH ili svjedodžba o završenom kursu najmanje B1 stepena znanja jednog od tih jezika;

    d) uvjerenje iz kaznene evidencije izdato od nadležnog organa u zemlji porijekla podnosioca zahtjeva da nije osuđivan na kaznu zatvora za krivična djela sa predumišljajem na duže od tri godine u periodu od osam godina prije podnošenja zahtjeva;

    e) uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdato od nadležnog organa u zemlji porijekla podnosioca zahtjeva, osim ako se dokaz o ispunjavanju ovog uvjeta ne može razumno zahtijevati;

    f) ovjerena fotokopija putne isprave podnosioca zahtjeva;

    g) izvod iz matične knjige vjenčanih ili dokaz o slobodnom bračnom stanju;

    h) potvrda o radnom odnosu na neodređeno vrijeme i visini plaće ili dokaz o visini penzije ili dokaz o drugim stalnim izvorima prihoda;

    i) dokaz poreskog ili drugog nadležnog organa u zemlji porijekla stranca i u Bosni i Hercegovini da je izmirio sve poreske i druge finansijske obaveze;

    j) ovjerena izjava o poštivanju pravnog sistema i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i Federacije;

    k) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Državljani Republike Srbije, Republike Hrvatske i Crne Gore u postupku sticanja državljanstva Federacije ne pribavljaju dokaze koji se odnose na poznavanje jezika koji je u službenoj upotrebi u BiH.

     

    Pored navedenih dokaza za podnosioca zahtjeva, Federalno ministarstvo će po službenoj dužnosti pribaviti sljedeće dokaze i to:

    a) uvjerenje o stalnom boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine koje je izdalo Ministarstvo sigurnosti – Služba za poslove sa strancima, da ima prijavljen stalni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine u trajanju od najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva, s tim da u vrijeme podnošenja zahtjeva ima stalni boravak na teritoriji Federacije;

    b) dokaze da mu nije izrečena mjera sigurnosti protjerivanja stranca iz Bosne i Hercegovine, odnosno Federacije ili zaštitna mjera udaljavanja stranca sa teritorije Bosne i Hercegovine koja je još na snazi - dokaz se pribavlja od Ministarstva sigurnosti;

    c) dokaze koji se odnose na sigurnosne provjere propisane članom 6. stav 4. Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br.: 12/04, 20/04, 56/06 i 12/09) – dokaz se pribavlja od Obavještajno- sigurnosne agencije i

    d) dokaze iz kaznene evidencije za podnosioca zahtjeva od nadležnih organa na teritoriji Bosne i Hercegovine – dokaz se pribavlja putem Federalne uprave policije

    Garanciju o sticanju državljanstva BiH i Federacije BiH utvrđuje i izdaje Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova.

     

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu olakšane naturalizacije?

    Za sticanje državljanstva Federacije BiH po osnovu naturalizacije stranac-bračni partner državljanina Federacije je uz zahtjev dužan priložiti sljedeće dokaze i to:

    a) izvod iz matične knjige rođenih za podnosioca zahtjeva;

    b) izvod iz matične knjige vjenčanih;

    c) uvjerenje o državljanstvu matične države lica koje je podnosilac zahtjeva;

    d) uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine i Federacije bračnog partnera podnosioca zahtjeva i

    e) ovjerena fotokopija putne isprave za podnosioca zahtjeva;

    f) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Pored navednih dokaza, podnosilac zahtjeva mora da ima stalni boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine, s tim da u vrijeme podnošenja zahtjeva ima stalni boravak na teritoriji Federacije i dokaz koji se odnosi na sigurnosnu provjeru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, o čemu dokaze pribavlja Federalno ministarstvo po službenoj dužnosti, na način predviđen u toj odredbi pravilnika.

     

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije za dijete mlađe od 18 godina?

    Za sticanje državljanstva Federacije po osnovu naturalizacije za dijete mlađe od 18 godina, stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze i to:

    a) izvod iz matične knjige rođenih djeteta;

    b) uvjerenje o državljanstvu za dijete iz matične države i

    c) izvod iz matične knjige rođenih i dokaz o državljanstvu Federacije jednog od roditelja djeteta, koji je stekao državljanstvo Federacije putem naturalizacije nakon djetetovog rođenja;

    d) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Pored navedenih dokaza, podnosilac zahtjeva mora ispunjavati i uvjet koji se odnosi na odobren boravak o stalnom ili privremenom boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine koje je izdalo Ministarstvo sigurnosti – Služba za poslove sa strancima, s tim da u vrijeme podnošenja zahtjeva ima stalni ili privremeni boravak na teritoriji Federacije, o čemu dokaze pribavlja Federalno ministarstvo po službenoj dužnosti.

     

    Za sticanje državljanstva Federacije po ovom osnovu za dijete starije od 14 godina, stranka je dužna uz zahtjev, pored svih gore navednih dokaza, priložiti i izjavu ovjerenu od nadležnog organa ili notara da dijete starije od 14 godina pristaje na sticanje državljanstva Federacije.

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH za lica koja imaju priznat status izbjeglice i lica koja su bez državljanstva (apatridi)?

    Za sticanje državljanstva Federacije za lica koja imaju priznat status izbjeglice i lica koja su bez državljanstva (apatridi), stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze:

    a) izvod iz matične knjige rođenih za podnosioca zahtjeva;

    b) uvjerenje iz kaznene evidencije izdato od nadležnog organa Bosne i Hercegovine da nije osuđivana na kaznu zatvora za krivična djela sa predumišljajem na duže od tri godine u periodu od osam godina prije podnošenja zahtjeva;

    c) uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdato od nadležnog organa u Bosni i Hercegovini, osim ako se dokaz o ispunjavanju ovog uvjeta ne može razumno zahtijevati;

    d) potvrda o identitetu podnosioca zahtjeva koju je izdalo Ministarstvo sigurnosti – Služba za poslove sa strancima;

    e) dokaz o statusu izbjeglice izdat od nadležnog organa;

    f) ovjerena izjava o poštivanju pravnog sistema i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i Federacije;

    i) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Pored navedenih dokaza za podnosioca zahtjeva, Federalno ministarstvo će po službenoj dužnosti pribaviti sljedeće dokaze i to:

    a) uvjerenje o neprekidnom boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine koje je izdalo Ministarstvo sigurnosti – Služba za poslove sa strancima, u trajanju od pet godina prije podnošenja zahtjeva, s tim da u vrijeme podnošenja zahtjeva ima odobren boravak na teritoriji Federacije;

    b) sigurnosne provjere koje pribavlja Federalno ministarstvo od nadležnih državnih organa po službenoj dužnosti.

    Rješenje o protjerivanju stranaca iz zemlje ili zaštitna mjera udaljavanja stranaca sa teritorije Bosne i Hercegovine koje je izdato strancu u statusu izbjeglice ili lica bez državljanstva (apatrida) prije priznavanja izbjegličkog statusa ili privremenog boravka iz humanitarnih razloga za lice bez državljanstva neće uticati na njegovu naturalizaciju.

    Maloljetno dijete lica koje je steklo državljanstvo Federacije dužno je uz zahtjev za sticanje državljanstva, pored svih gore navedenih dokaza, priložiti i izjavu ovjerenu od nadležnog organa ili notara da dijete starije od 14 godina pristaje na sticanje državljanstva Federacije.

    Federalno ministarstvo će po službenoj dužnosti pribaviti i uvjerenje o odobrenom privremenom boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine koje je izdalo Ministarstvo sigurnosti – Služba za poslove sa strancima, bez obzira na dužinu boravka, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima status izbjeglice ili odobren boravak na teritoriji Federacije.

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH za emigranta, njegovog bračnog partnera i prve i druge generacije potomaka emigranta (djeca i unučad emigranta)?

    Za sticanje državljanstva Federacije za emigranta, njegovog bračnog partnera i prve i druge generacije potomaka emigranta (djeca i unučad emigranta) stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze i to:

     

    1. za lice koje je emigrant:

    - svi dokazi koji se traže za postupak sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, osim dokaza koji se odnosi na stalni boravak na teritoriji BiH i Federacije BiH,

    - dokaz da je emigrant prijavio boravak u Federaciji,

    - dokaz inozemnog organa da lice ima ili je imalo status emigranta u inozemstvu,

    - dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi;

    b) za bračnog partnera emigranta - sve dokaze koji se traže za postupak sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, a ako bračni partner emigranta priloži dokaze o braku sa emigrantom u trajanju od najmanje pet godina prije podnošenja zahtjeva i dokaz o prestanku ranijeg državljanstva, u tom slučaju nije potreban dokaz o odobrenom stalnom boravku na teritoriji Federacije BiH,

    c) za lica koja su prva (djeca) i druga generacija (unučad) potomaka emigranta potrebni su:

    - svi dokazi koji se traže za postupak sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, osim dokaza koji se odnosi na stalni boravak na teritoriji BiH i Federacije BiH,

    - dokaz da su potomci emigranta prijavili boravak u Federaciji,

    - dokaz inozemnog organa da je lice čiji su potomci podnijeli zahtjev ima ili je imalo status emigranta u inozemstvu,

    - dokaz da su lica koja su podnijela zahtjev prva ili druga generacija potomaka emigranta;

    - dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Za emigrante i prvu i drugu generaciju njihovih potomaka koji podnesu zahtjev za sticanje državljanstva Federacije, neće se tražiti garancija za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH.

     

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH za lica kojima je državljanstvo BiH i Federacije BiH prestalo odricanjem ili otpustom?

    Za sticanje državljanstva Federacije za lica kojima je državljanstvo BiH i Federacije BiH prestalo odricanjem ili otpustom, stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze:

    1. izvod iz matične knjige rođenih za podnosioca zahtjeva;

    b) uvjerenje o državljanstvu matične države za lice koje je podnosilac zahtjeva;

    c) akt (rješenje) nadležnog organa o prestanku državljanstva Bosne i Hercegovine po osnovu odricanja ili otpusta;

    d) dokaz koji se odnosi na dovoljno poznavanje pisma i jezika jednog od konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine koji se traži u postupku sticanja državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, s tim da taj dokaz ne pribavljaju državljani Republike Srbije, Republike Hrvatske i Crne Gore.

    e) uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdato od nadležnog organa u zemlji porijekla podnosioca zahtjeva, osim ako se dokaz o ispunjavanju ovog uvjeta ne može razumno zahtijevati;

    f) ovjerena fotokopija putne isprave podnosioca zahtjeva;

    g) izvod iz matične knjige vjenčanih ili dokaz o slobodnom bračnom stanju;

    h) potvrda o radnom odnosu na neodređeno vrijeme i visini plaće ili dokaz o visini penzije ili dokaz o drugim stalnim izvorima prihoda;

    i) dokaz poreskog ili drugog nadležnog organa u zemlji porijekla stranca i u Bosni i Hercegovini da je izmirio sve poreske i druge finansijske obaveze;

    j) ovjerena izjava o poštivanju pravnog sistema i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i Federacije;

    k) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Pored navedenih dokaza, Federalno ministarstvo će po službenoj dužnosti pribaviti sljedeće dokaze i to:

    a) uvjerenje o odobrenom privremenom boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine koje je izdalo Ministarstvo sigurnosti – Služba za poslove sa strancima, da ima odobren privremeni boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine u trajanju od najmanje godinu dana neposredno prije podnošenja zahtjeva ili da ima odobren stalni boravak u Bosni i Hercegovini, s tim da u momentu podnošenja zahtjeva ima odobren privremeni ili stalni boravak na teritoriji Federacije,

    b) dokaze da mu nije izrečena mjera sigurnosti protjerivanja stranca iz Bosne i Hercegovine, odnosno Federacije ili zaštitna mjera udaljavanja stranca sa teritorije Bosne i Hercegovine koja je još na snazi - dokaz se pribavlja od Ministarstva sigurnosti;

    c) dokaze koji se odnose na sigurnosne provjere propisane članom 6. stav 4. Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br.: 12/04, 20/04, 56/06 i 12/09) – dokaz se pribavlja od Obavještajno- sigurnosne agencije BiH i

    d) dokaze iz kaznene evidencije za podnosioca zahtjeva od nadležnih organa na teritoriji Bosne i Hercegovine – dokaz se pribavlja putem Federalne uprave policije.

     

     

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu međunarodnog sporazuma – Ugovora o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Jugoslavije („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, ...

    Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu međunarodnog sporazuma – Ugovora o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Jugoslavije („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 4/03), koji se sada primjenjuje na Republiku Srbiju, kao pravnog sljednika bivše Savezne Republike Jugoslavije?

     

    Za sticanje državljanstva Federacije na osnovu međunarodnog sporazuma - Ugovora o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Jugoslavije potrebna je sljedeća dokumentacija:

     

    (1) Za sticanje državljanstva po članu 1. stav 2. Ugovora, stranka je dužna uz zahtjev priložiti:

    a) izvod iz matične knjige rođenih;

    b) uvjerenje o državljanstvu Republike Srbije za podnosioca zahtjeva;

    c) uvjerenje o boravku na teritoriji Bosne i Hercegovine izdato od nadležnog organa Ministarstva sigurnosti za podnosioca zahtjeva;

    d) ovjerena izjava o poštivanju pravnog sistema i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i Federacije;

    e) izvod iz matične knjige vjenčanih, odnosno dokaz o slobodnom bračnom stanju;

    f) uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine bračnog partnera podnosioca zahtjeva ukoliko državljanstvo stiče po osnovu braka sa državljaninom Bosne i Hercegovine;

    g) uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka prema mjestu boravka u Bosni i Hercegovini za podnosioca zahtjeva;

    h) uvjerenje iz kaznene evidencije izdato od nadležnog organa Republike Srbije po mjestu rođenja podnosioca zahtjeva;

    1. ovjerena fotokopija putne isprave za podnosioca zahtjeva i

    j) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

    (2) Za sticanje državljanstva po članu 1. stav 3. Ugovora, stranka je dužna uz zahtjev priložiti:

    a) izvod iz matične knjige rođenih;

    b) izvod iz matične knjige vjenčanih izdat u nadležnom matičnom uredu bračnog partnera – državljanina Bosne i Hercegovine;

    c) uvjerenje o državljanstvu Republike Srbije;

    d) uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine bračnog partnera podnosioca zahtjeva;

    e) ako podnosilac zahtjeva nikad nije imao boravak u Bosni i Hercegovini, izjava podnosioca zahtjeva ovjerena od strane nadležnog organa data pod punom materijalnom, moralnom i krivičnom odgovornosti da u Bosni i Hercegovini nikad nije imao boravak;

    f) ovjerena izjava data pod punom materijalnom, moralnom i krivičnom odgovornosti o poštivanju pravnog i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine (ovjera izjave kod nadležnog organa ili notara);

    g) ovjerena fotokopija putne isprave i viza-dozvola boravka u toj zemlji;

    h) ako je podnosilac zahtjeva imao boravak u Bosni i Hercegovini, uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka izdato od nadležnog suda države ugovornice čije državljanstvo stiče (Bosne i Hercegovine) i to po mjestu tadašnjeg boravka;

    i) uvjerenje o nekažnjavanju izdato od nadležnog policijskog organa po mjestu rođenja podnosioca zahtjeva i

    j) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi, a o čemu se podnosilac zahtjeva može informisati u nadležnom diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

    (3) Za prijem djece u državljanstvo Federacije prema članu 4. Ugovora, stranka je dužna uz zahtjev za dijete priložiti i sljedeću dokumentaciju:

    a) potvrdu o prijavi boravka za dijete na teritoriji Federacije;

    1. izvod iz matične knjige rođenih;
    2. uvjerenje o državljanstvu za dijete matične države;
    3. potvrdu iz škole, ukoliko je dijete pohađa;

    e) ovjerenu izjavu od nadležnog organa o saglasnosti drugog roditelja za prijem djeteta u državljanstvo;

    f) ukoliko je dijete starije od 14 godina, potrebna je djetetova izjava ovjerena od nadležnog organa ili notara da je saglasno za prijem u državljanstvo Federacije.

    (5) Federalno ministarstvo po službenoj dužnosti pribavlja dokaze iz člana 1. stav 2. tač. 3. i 4. Ugovora, kao i dokaze za sigurnosne provjere propisane članom 6. stav 4. Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji Bosne i Hercegovine.

     

     

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu međunarodnih sporazuma - Sporazuma o dvojnom državljanstvu između Kraljevine Švedske i Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 2/06)..

    Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu međunarodnih sporazuma - Sporazuma o dvojnom državljanstvu između Kraljevine Švedske i Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 2/06) i Ugovora između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o dvojnom državljanstvu („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 10/11)?

     

    Za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu međunarodnih sporazuma i to: Sporazuma o dvojnom državljanstvu između Kraljevine Švedske i Bosne i Hercegovine i Ugovora između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o dvojnom državljanstvu („Službeni glasnik BiH – dodatak Međunarodni ugovori“, broj 10/11), stranka je dužna dostaviti sve dokaze koji se traže u postupku sticanja državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu naturalizacije, olakšane naturalizacije i naturalizacije za dijete mlađe od 18. godina, ovisno o pravnom osnovu po kojem stranka stiče državljanstvo kao državljanin Kraljevine Švedske i Republike Hrvatske tj. da li državljanstvo stiče po osnovu naturalizacije, olakšane naturalizacije i naturalizacije za dijete mlađe od 18. godina.

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu člana 47. stav 3. Zakona o državljanstvu Federacije BiH?

    Lice iz člana 47. stav 3. Zakona o državljanstvu Federacije BiH, tj. lice koje je bilo državljanin bivše SFRJ i koje se u periodu od 6. aprila 1992. godine do dana stupanja na snagu Zakona o državljanstvu BiH (1. 1. 1998. godine) stalno nastanilo na teritoriji Federacije, za sticanje državljanstva Federacije, uz zahtjev, treba priložiti sljedeće dokaze:

    a) uvjerenje od kantonalnog ministarstva o stalnom nastanjenju na teritoriji Federacije (u periodu od 6. aprila 1992. godine do 1. januara 1998. godine) i da ima neprekidno prebivalište ili boravište u trajanju od dvije godine, počev od 1. januara 1998. godine;

    b) izvod iz matične knjige rođenih za podnosioca zahtjeva;

    c) dokaz o državljanstvu bivše SFRJ (uvjerenje o državljanstvu, pasoš, lična karta i vojna knjižica);

    d) uvjerenje da nije upisano u evidencijama državljana za područja onih općina gdje je imalo prebivalište ili boravište na teritoriji Bosne i Hercegovine do podnošenja zahtjeva;

    e) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu člana 47. stav 4. Zakona o državljanstvu Federacije BiH?

    Lice iz člana 47. stav (4) Zakona, tj. lice koje je bilo državljanin bivše SFRJ i koje se u periodu između dana stupanja na snagu Zakona o državljanstvu BiH (1. januar 1998. do 31. decembra 2000. godine) stalno nastanilo na teritoriji Federacije, za sticanje državljanstva Federacije, uz zahtjev, treba priložiti sljedeće dokaze:

    a) uvjerenje od kantonalnog ministarstva o stalnom nastanjenju na teritoriji Federacije (između 1. januara 1998. godine i 31. decembra 2000. godine) i da ima neprekidno prebivalište ili boravište u trajanju od tri godine;

    b) izvod iz matične knjige rođenih za podnosioca zahtjeva;

    c) dokaz o državljanstvu bivše SFRJ (uvjerenje o državljanstvu, pasoš, lična karta i vojna knjižica);

    d) uvjerenje da nije upisano u evidencijama državljana za područja onih općina gdje je imalo prebivalište ili boravište na teritoriji Bosne i Hercegovine do podnošenja zahtjeva;

    e) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

  • Koji su dokazi potrebni za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu ostvarivanja prava na izbor ili promjenu entitetskog državljanstva za lica sa prebivalištem u Brčko Distriktu BiH?

    (1) Za izbor državljanstva Federacije za lica iz člana 28. stav (1) Zakona o državljanstvu Federacije, stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze:

    a) izvod iz matične knjige rođenih;

    b) uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine ili ovjerenu fotokopiju lične karte ili putne isprave Bosne i Hercegovine;

    c) uvjerenje nadležnog organa Republike Srpske i nadležnog organa Federacije da ima ili nema upisano entitetsko državljanstvo;

    d) dokaz o prebivalištu u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine;

    e) izvod iz matične knjige vjenčanih (za lica koja su u braku) i

    f) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

    (2) Za izbor državljanstva Federacije za lica iz člana 28. stav (5) Zakona, stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze:

    a) dokaze iz tač. a), b), c), e) i f) stava (1) ovog člana;

    b) uvjerenje nadležnog organa Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine da je državljanstvo Bosne i Hercegovine upisano u matičnu knjigu rođenih ili matičnu knjigu državljana u Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine i

    c) dokaz o prebivalištu u Federaciji.

    (3) Za promjenu entitetskog državljanstva za lica iz člana 28. stav (2) Zakona, stranka je dužna uz zahtjev priložiti sljedeće dokaze:

    a) dokaze iz tač.: a), b), d), e) i f) stava (1) ovog člana i

    b) uvjerenje o državljanstvu Republike Srpske.

  • Koji su dokazi potrebni za prestanak državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu otpusta?

    Za prestanak državljanstva Federacije na osnovu otpusta, stranka je dužna uz zahtjev priložiti:

    1. izvod iz matične knjige rođenih;
    2. uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine i državljanstvo Federacije;
    3. uvjerenje o prijavi prebivališta;

    d) uvjerenje od nadležnog suda da nije pokrenut krivični postupak zbog učinjenog krivičnog djela;

    e) izvod iz kaznene evidencije izdat od nadležnog organa koji vodi tu evidenciju prema mjestu rođenja lica (uvjerenje o nekažnjavanju), a ako je osuđen na kaznu zatvora u Federaciji - da je ta kazna izdržana;

    f) uvjerenje nadležnog poreskog organa da nema neizmirenih poreskih, carinskih i drugih zakonskih obaveza;

    g) uvjerenje nadležnog organa da je izmirila sve doprinose predviđene zakonom;

    h) uvjerenje da nema nikakvih obaveza plaćanja utvrđene pravosnažnim odlukama nadležnih organa (obaveze koje se odnose na imovinsko-pravne odnose i obaveze koje se odnose na brak i odnose u braku, odnose roditelja i djece, usvojenje, skrbništvo i izdržavanje, a da su proizašle iz porodičnog zakona Federacije);

    i) dokaz da je lice steklo ili da mu je garantovano sticanje državljanstva druge države;

    j) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

  • Koji su dokazi potrebni za prestanak državljanstva BiH i Federacije BiH po osnovu otpusta za dijete mlađe od 18 godina?

    Za prestanak državljanstva Federacije po osnovu otpusta za dijete mlađe od 18 godina, stranka je dužna uz zahtjev priložiti:

    a) izvod iz matične knjige rođenih za dijete;

    b) uvjerenje o državljanstvu Bosne i Hercegovine i državljanstvo Federacije;

    c) uvjerenje o prijavi prebivališta;

    d) dokaz da je lice steklo ili da mu je garantovano sticanje državljanstva druge države;

    e) dokaz o uplaćenoj federalnoj administrativnoj taksi.

     

    Pored navedenih dokaza, stranka je dužna priložiti još dokaz o ispunjavanju jednog od posebnih uvjeta i to:

    a) rješenje kojim se potvrđuje da je roditeljima djeteta prestalo državljanstvo Federacije otpustom;

    b) rješenje kojim se potvrđuje da je jednom od roditelja djeteta prestalo državljanstvo Federacije otpustom i izvod iz matične knjige umrlih (za roditelja koji nije živ) ili rješenje nadležnog organa da su drugom roditelju oduzeta roditeljska prava ili dokaz da je drugi roditelj stranac ili lice bez državljanstva (dokaz-uvjerenje o državljanstvu matične države i države u kojoj ima prebivalište);

    c) rješenje o prestanku državljanstva Federacije za jednog roditelja koji izvršava roditeljske dužnosti i izjava o saglasnosti drugog roditelja koji je državljanin Federacije;

    d) rješenje o prestanku državljanstva Federacije usvojioca djeteta i dokaz o potpunom usvojenju djeteta - rješenje o potpunom usvojenju.

     

    Ukoliko dijete ima više od 14 godina, potrebno je priložiti pisanu izjavu djeteta da je saglasno da mu prestaje državljanstvo Federacije.

  • Koji su osnovi za sticanje državljanstva BiH i Federacije BiH?

    Državljanstvo BiH i Federacije BiH stiče se:

    a) porijeklom,

    b) rođenjem na teritoriji Federacije,

    c) usvojenjem,

    d) naturalizacijom,

    e) međunarodnim sporazumom,

    f) promjenom državljanstva Republike Srpske u državljanstvo Federacije ili izborom državljanstva Federacije.

  • Koji dokazi se prilažu uz zahtjev za naknadni upis?

    Uz zahtjev se prilažu dokazi koji su utvrđeni u članu 2. navedenog Uputstva.

  • Kome se podnosi zahtjev za naknadni upis?

    Zahtjev se podnosi nadležnom organu jedinice lokalne samouprave entiteta i Brčko Distrikt BiH, koji je utvrđen u članu 3. navedenog Uputstva.

  • Maltez Mia
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Uvod u kriminalistiku“ i “Kriminalistika sa kriminologijom“ i angažovana kao vanjski saradnik prof. dr. Amila Ferhatovii i službenici Policijske akademije.
  • Ime
    Viši stručni saradnik – predavač na predmetu “Kriminalistička taktika” i „Komunikacije i vođenje kriminalističkog intervjua“ Predavač na predmetu “Kriminalistička taktika” angažovan akademik prof. dr. Borislav Petrović a na predmetu „Komunikacije i vođenje kriminalističkog intervjua“ policijski službenik Federalne Uprave policije g-din. Mihret Rotić.
  • Ime
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Krivično i prekršajno pravo“ Predavač na predmetu „Krivično i prekršajno pravo“ angažovani službenici Policijske akademije.
  • Ime
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Krivično procesno pravo“ Predavač na predmetu „Krivično procesno pravo“ angažovan vanjski saradnik umirovljeni policijski službenik Federalne Uprave policije g-din. Mustafa Hujdurević.
  • Adnan Hasanović
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Sigurnost saobraćaja i uvod u cestovni kriminalitet“ i „Istraživanje saobraćajnog kriminaliteta“, rođen sam 09.09.1960 u mjestu Ugorsko opština VOGOSČA, država SFR Jugoslavija. U Vogošći pohađao osnovnu školi , srednju školu u SŠC Sarajevu i stekao zvanje Saobračajni tehničata drumskog saobraćaja. Zatim je pohađao i završio Saobračajni fakultet Univerziteta Sarajevo i stekao zvanje Diplomirani inžinjer saobračaja, odsjek za drumski saobračaj i transport. Prva radna iskustva sticao radeći volonterske poslove u opštini Vogošća na planiranju i izgradnj i saobraćajnica date lokalne zajednice . Takođe je obavljao poslove nastavnika stručnog predmeta Motori i vozila i Bezbjednost saobrćaja u srednjoj Saobračajnoj školi u Sarajevo. Tokom agresije na RBiH aktivno učestvovao kao pripadnik ( vojnik i komandir) Armije RBiH od aprila 1992- do februara 1996 godine . Od februara 1996 poćeo je da obavljam poslove u COK RMUP na poziciji : nastavnika predmeta Bezbjednost saobraćaja. Reorganizacijom COK RMUP u Policijsku akademiju FMUP BiH, postavljen sam na mjesto nastavnika i nastavnika instruktora predmeta : Bezbjednost saobraćaja i obuka u upravljanje policijskim vozilom. Kao nastavnik i instruktor nevedenog predmeta učestvovao u obuci: tri generacije (22, 23 i 24 )srednje Policijske škole, 44 generacije za čin POLICAJAC i 25 generacija za ćin MLAĐI INSPEKTOR. Takođe ućestvovao u više ciklusa u stručnoj obuci- PERMANENTNA OBUKA policajaca MUP KS. Bio vođa i izvođać obuke Motociklističkog kursa za policajce FMUP-a, KMUP –ova u FBiH, MUP Distrikt Brčko i MUP RS. Takođe bio i izvođać obuke kursa Tahograf u saobračaja zajedo policajcima iz EUPM SFOR-a za pripadnike policije FMUP-a, KMUP –ova u FBiH, MUP Distrikt Brčko i MUP RS. Obavljao obuku polaznika Inter Pool iz predmeta Bezbjednost saobraćaja . Pored navedenog bio je angažovan u obuci i komisiju za polaganje ispita i sticanja certifikata za obavljanje poslova fizičke , tehničke zaštite i odgovornog lica na predmetu Tehnička zaštita. Povodom 11 godišnjice rad Policijske akademije dodjeljena mu je pisana zahvalnica za doprinos u radu i razvoju Policijske akademije FMUP-a, također nagrađivan Pohvalom i Pismenom pohvalom od strane ministra FMUP 2015. i 2021. Pohađao sam sledeće strućne obuke: Train The Trainers Course 1998 godine, Instruktor Devalopremet Cours 2000 godine, Advanced Detective Traing Cours 2004 godine, Evaluation of Training Course 2006 godine, Instruktor Development Training 2015, godine. Učestvovao u radu ispitnih komisija za polaganje vozačkog ispita u okviru MUP KS i MONKS u perijodu od 2005 – 2011 godine. Posjeduje licencu predavača i ispitivača teoreske obuke vožnje i ispitivača praktične vožnje za obuku i polaganje ispita vozača motornih vozila , takođe posjeduje dozvolu Instruktora vožnje za kategorije B,B1,BE,C1,C1E,C,CE. e-mail: anan.hasanovic@fmup.gov.ba Kontakt: 033/208-020
  • Ismir Jusko
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Borilačke vještine i samoodbrana“ rođen je 18.06.1971. godine. Osnovnu, srednju školu i Policijsku akademiju završio je u Sarajevu. Diplomirao i magistrirao je na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu. U periodu od 1991.do 1997., bio je pripadnik specijalne jedinice MUP-a RBIH. U tom periodu radio je na pozicijama komandira voda, pomočnika komandira jedinice i instruktora pripadnika specijalne jedinice. Od 1997. do 2008. radio je za Američki State Department u Ambasadi SAD u BiH, na poziciji vođe tima za blisku zaštitu američkih amasadora. U navedenom periodu radio je na osiguranju pet američkih ambasadora, sekretara, podsekretara, senatora, kongresmena i generala koji su navedenom periodu bili u posjeti BIH. Dva puta je radio na organizaciji dolaska presjednika USA Bila Klintona u BIH. U navedenom periodu boravio je pet mjeseci u Americi na antiterorističkoj obuci pod nazivom „TIM ZA RJEŠAVANJE KRIZNIH SITUACIJA“. Pored navedene obuke u Americi dva puta pohađa edukacije za zaštitu VIP ličnosti. 2008.-2011. Postavljen je na poziciju Potpredsjednika uprave zaštitarske kompanije. U periodu od 2010. do 2014. zaposlen je u Ministarstvu sigurnosti BiH u Agenciji za policijsku podršku, na poziciji šefa kabineta. Također u navedenom periodu (tri godine), radio je kao predavač u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje državnih pripadnika policije i tri o po godine na edukaciji pripadnika jedinice za specijalističku podršku SIPA. U navedenom periodu, bio je i angažovan u kabinetu ministra sigurnosti na poziciju savjetnika ministra. Nakon opštih izbora 2014., profesionalno se angažuje na poziciju kantonalnog zastupnika. U periodu od 2015. do 2016. postavljen je na poziciju Kantonalnog ministra MUP-a. Od 2016. do kraja 2018., postavljen je na poziciju ministra prometa i komunikacija u Vijeću ministara BIH. Od 2018. do 2020. radi kao mimnistar za boračka pitanja u KS. Od 2020. do 2021. radio je na poziciji Kantonalnog ministra MUP-a. Od 2021.do 2022., radi na poziciji savjetnika ministra Energije, rudarstva i industrije FBIH. Od 2022. radi u FMUP u Policiskoj Akademiji kao predavač na predmetu borilačke vještine i samoodbrana. Pored redovnih poslova koje je radio od početka svoje radne karijere, u kontinuitetu je bio angažovan na edukaciji policijski službenika na svim nivoima vlasti. U proteklih 30 godina radio sa slijedećim formacijama: Specijalnom jedinicom Federalne Uprave policije, Jedinicom za specijalnu podršku SIPA, Specijalnom jedinicom Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BIH, Specijalnom jedinicom MUP-KS, Specijalnom jedinicom Brčko Distrikta, Timovima za VIP zaštitu u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela Zatvorskom policijom, u Agenciji za obrazovanje i stručno usavršavanje državnih policijskih struktura. Nosilac je crnog pojasa 5. DAN u KARATE-u, 4. DAN u JIU JITSU. Pored borilačkih vještina aktivno se bavi planinarenjem, alpinizmom, ronjenjem, trail trčanjem i trčanjem. Osnivač je Akademije borilačkih vještina Bushido, u kojoj i trenutno radi na sportskoj afirmaciji mladih. Učesnik je 6 međunarodnih alpinističkih ekspedicija, i osvajao je vrhove od Himalaja do Argentine. Od sedam najvećih svjetskih vrhova, do sada je izašao na tri. (Aconcagua, Elbrus i Kilimanjaro). Dobitnik je mnogih domačih i međunarodnih priznanja. Neke od nagrada i priznanja koje je dobio su: U znak priznanja za hrabrost i lični primjer, ispoljen u oružanim borbama od ministra Republičkog MUP-a 1993. godine, NAGRAĐEN PIŠTOLJEM S POSVETOM. Zbog postignutih radnih rezultata u oblasti zaštite američkih diplomata i Presjednika USA, dobio je 9 NAGRADA I PRIZNANJA OD STRANE AMERIČKOG STATE DEPARTMENT-a. U toku troipogodišnjeg angažovanja na obuci Jedinice za specijalnu podršku SIPA i postignutih rezultata obuke, OD ISTE JE DOBIO DVA POSEBNA PRIZNANJA. Zbog ostvarenih poslovnih rezultata u radu zaštitarske kompanije i edukacije uposlenika iste, nagrađen je ZLATNOM POVELJOM I ZLATNOM ZNAČKOM od strane uprave kompanije. Dobitnik je ZLATNOG RELJEFNOG POLICIJSKOG AMBLEMA od strane Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, zbog zasluga u edukaciji pripadnika iste. Dobitnik je SATA SA POSVETOM OD STRANE MINISTRA FMUP-a. Dobitnik je Povelje ISAH BEG ISHAKOVIĆ, Specijalno priznanje za doprinos u razvoju Sporta. Ušao je u KUĆU SLAVNIH u oblasti borilačkih vještina. Na Evropskom Jiu Jitsu Kup-u u Portugalu, PROGLAŠEN JE TRENEROM GODINE. Dobitnik je posebnog priznanja od strane OLIMPIJSKOG KOMITETA BIH ZA PROMOCIJU SPORTA I BIH NA MEĐUNARODNIM ALPINISTIČKIM EKSPEDICIJAMA. Dobitnik je posebnog priznanje OD SPORTSKOG SAVEZA BIH, ZA RAZVOJ SPORTA I FIZIČKE KULTURE. Dobitnik je Specijalnog priznanje od STRANE BUDO SAVJETA EVROPE, ZA RAZVOJ BORILAČKIH VJEŠTINA NA MEĐUNARODNOM NIVOU, Priznanje od Karate Saveza BIH, za doprinos u razvoju karate-a u BIH. e-mail: ismir.jusko@fmup.gov.ba Kontakt: 033/208-020
  • Fatima Smriko
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Ustavno uređenje i sistemi unutrašnje sigurnosti“ i „Sistem nacionalne sigurnosti“ rođena 07.01.1964. godine u mjestu Tjentište, opština Foča. Osnovnu školu pohađala u Popovom Mostu – Tjentište, srednju školu u Foči, a 1990. godine diplomirala na Pravnom fakultetu u Sarajevu. Od početka agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu bila angažovana u Opštinskom štabu Teritorijalne odbrane Centar Sarajevo – kasnije Armiji Republike Bosne i Hercegovine do 30.06.1993. godine. Od 01.07.1993. godine na osnovu Rješenja o ratnom rasporedu, angažovana u Centru za obrazovanje kadrova unutrašnjih poslova Republičkog ministarstva unutrašnjih poslova, a 01.01.1995 u stalnom radnom odnosu u Ministarstvu na poziciji radnom mjestu: Nastavnik za nastavni predmet Upravno pravo. Transformacijom Centra za obrazovanje kadrova unutrašnjih poslova Republičkog ministarstva unutrašnjih poslova; kasnije Federalnog minstarstva unutrašnjih poslova, u Policijsku akademiju Federalnog minstarstva unutrašnjih poslova, postavljena na radno mjesto nastavnik za nastavni predmet Uvod u pravo i demokratski principi, a nakon harmonizacije nastavnih planova i programa entitetskih Policijskih akademija, od 17.07. 2015. godine postavljena na radno mjesto viši stručni saradnik nastavnik za nastavni predmet Ustavno uređenje i sistem državne uprave u Odsjeku za Osnovnu policijsku obuku u Policijskoj akademiji FMUP-a. U periodu od 16.09.2017. godine do 05.11.2017. godine obavljala poslove pozicije radnog mjesta viši stručni saradnik – koordinator za stručno osposobljavanje i usavršavanje u Odsjeku za stručno osposobljavanje i usavršavanje u Policijskoj akademiji. Rješenjem o internom premještaju ponovo postavljena na poziciju radnog mjesta viši stručni saradnik – Nastavnik za nastavni predmet Ustavno uređenje i sistem državne uprave u Odsjeku za Osnovnu policijsku obuku u Policijskoj akademiji FMUP-a. Trenutno postavljena na poziciju radnog mjesta viši stručni saradnik - predavač za predmetu Ustavno uređenje i sistem unutrašnje sigurnosti i Sistem nacionalne sigurnosti Bosne i Hercegovine u Odsjeku za osnovnu policijsku obuku u Policijskoj akademiji FMUP-a. Učestvovala u svojstvu ispitivača u Komisiji za polaganje stručnog upravnog ispita za zaposlenike Ministarstva u periodu 2000/2001. godina. Bila angažovana u svojstvu predavača - edukatora na različitim specijalističkim kursevima kao što su: Nove krivične procedure 2003/2004. godine, Permanentna policijska obuka, Nasilje nad djecom – FIGAP Projekat, itd. Pohađala i bila angažovana u svojstvu predavača na brojnim kursevima u organizaciji IPTF-a i ICITAP-a, zatim semirima u organizaciji međunatodne organizacije Save the children, isl. Pored toga prisustvovala različitim drugim stručnim seminarima i kursevima u organizaciji različitih međunarodnih, ali i domaćih organizacija, kao i Agencije za državnu službu Federacije BiH., i to: UN Police Training Human Dignity, oktobar 1997. godine; UN Transnational Training, avgust 1998. godine; International Criminal Investigative Training Assistance Program (ICITAP), mart 1999., godine; International Criminal Investigative Training Assistance Program (ICITAP), april 1999. godine; UN Selekcija za nadzor obuke lokalne policije 1999. godine; Inrermediate Criminal Investigations Course (ICITAP), novembar 1999. godine; UN Course in Financial Crime Investigation, mart 2000. godine; Standardardized Police Report Writing Corse (ICITAP), april 2000. godine; BiH democratic Policies and Procedures Course (ICITAP), april 2000. godine; seminar: „Komunikacija policije s maloljetnikom“ (Save the Children), oktobar 2002. godine; BiH Criminal Procedure Code – Treining-the-Trainer Course (ICITAP), juni 2003. godine; seminar: „Prava djeteta i policija“ (Save the Children), juni 2003. godine; učestvovala na Konferenciji o ravnopravnosti polova, decembar 2006. godine; obuka na temu:“Metodologija izrade propisa-Nomotehnika“(ADS Federacije BiH), oktobar 2012. odine; obuka na temu:“Uvođenje načela ravnopravnosti spolova u organima državne službe u Federaciji BiH“ (ADS Fedeacije BiH), mart 2013. godine; obuka na temu: „Trening za trenere iz oblasti ravnopravnosti spolova“, mart 2013. godine; kurs: „Procesuiranje ratnih zločina u Bosni i Hercegovini“, juni 2014. godine; Training in Instructor development (ICITAP), juli 2015. godine; Course on Informative and Preventive Activities in Countering terrorism“ (TIKA), novembar-decembar 2015. godine; učestvovala na radoinici na temu: „Međunarodni i domaći pravni okvir zaštite izbjeglica, postupak azila u BiH i rizici krijumčarenja i trgovine ljudima za lica u miješanim migracijama“ (UNHCR, OSCE i Služba za poslove sa strancima u BiH) Pored navedenog angažovana u Komisiji za polaganje ispita iz obuke za obavljanje poslova fizičke, tehničke zaštite i obavljanje poslova odgovornog lica na nastavnom predmetu: Zaštita podataka. Takođe je član Radne grupe za provođenje stručne obuke za lica koja obavljaju poslove fizičke i tehničke zaštite na nastavnom predmetu: Zaštita podataka. Dobitnica UN Zahvalnicu za zalaganje u podučavanju, vođenju i profesionalizmu u prvoj zvaničnoj, demokratskoj policijskoj akademiji za policajce regrute iz Bosne i Hercegovine, april 1998. godine. Nekoliko puta dobitnica pismenih pohvala, novčane nagrade, a dva puta pismenu zahvalnicu od federalnog ministra za doprinos u radu i razvoju Policijske akademije Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova. e-mail: fatima.smriko@fmup.gov.ba Kontakt: 033/280-020
  • Ajla Jusufbegović
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Kriminalistička psihologija, rođena u Sarajevu. Zaposlena u Policijskoj akademiji, Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova FBIH. Predavač predmeta Kriminalistička psihologija. Završila Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za psihologiju, prema Bolonjskom principu. Nakon studija učestvovala na edukacijama, seminarima i kongresima, a posljednji u nizu su Komunikacija i lični razvoj održanom u Sarajevu 2024.godine, u okviru organizacije Agencije za državnu službu, Postupanje policijskih službenika po prijavama nasilja u porodici i nasilja nad ženama i provođenje zaštitnih mjera u okviru projekta Tehnička podrška Federalnom ministarstvu unutrašnjih poslova- Federalnom ministarstvu unutarnjih poslova i najmanje dva kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova u pružanju standardiziranog odgovora na slučajeve nasilja u porodici i nasilja nad ženama u FBIH, specijalizirani kurs obuke na temu: „Rodno odgovornog postupanja policije prilikom nasilja nad ženama i djevojčicama“. e-mail: ajla.jusufbegovic@fmup.gov.ba Kontakta: 033/208-020
  • Samira Bakić
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Engleski jezik policijske struke“ rođena u Gornjem Vakufu gdje završava osnovno i srednje obrazovanje. Potom upisuje studij engleskog jezika na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru i stiče zvanje profesora engleskog jezika i književnosti. Po završetku studija vraća se u rodni grad i zapošljava u MSŠ “Gornji Vakuf” kao profesorica engleskog jezika. Tu ostaje do 2022. godine kada stupa u radni odnos na Policijskoj akademiji FMUP-a na radno mjesto Viši stručni saradnik za strani jezik – engleski jezik. Učestvovala je na brojnim stručnim edukacijama iz oblasti metodike i metodologije rada u nastavi, zatim meditacije, facilitacije, nenasilne komunikacije, aktivizma mladih i drugih koje su organizirale kako strane, tako i domaće relevantne institucije. e-mail: samira.bakic@fmup.gov.ba Kontakt: 033/ 280-020
  • Ime
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu “Informatika i uvod u cyber kriminal” i „Istraživanje visokog tehnološkog kriminaliteta“ Predavač na predmetu „Istraživanje visokog tehnološkog kriminaliteta“ angažovan policijski službenik Federalne Uprave policije g-din. Saša Petrović i vanjski saradnik g-din. Mirsad Rizvo na predmetu “Informatika i uvod u cyber kriminal”
  • Aldin Džanković
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Policijska fizička priprema i prva pomoć, rođen 20.11.1989. godine u Foči. Zaposlen u Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova FBiH. Nastavnik na predmetu Policijska fizička priprema i prva pomoć. Osnovnu i srednju školu 5. Gimnaziju Sportskog smjera završio je u Sarajevu. Magistrirao na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja univerziteta u Sarajevu. Radio kao nastavnik u osnovnoj i srednjoj školi gdje je stekao iskustvo u radu sa mladima i podučavao važnosti tjelesnog i zdravstvenog odgoja. Dugogodišnji sportski radnik, fitness i kondicioni trener mnogim uspješnim sportistima iz Bosne i Hercegovine. Licencirani fitness instruktor, instruktor skijanja i plivanja. Istankuti sportista u srednjoj školi i fakultetu. Višestruki državni i internacionalni prvak u fitnessu i bodybuildingu, učesnik evropskih i svjetskih takmičenja. Učestvovao na međunarodnim simpozijima NTS Nove tehnologije u sportu i mnogim drugim projektima i seminarima iz oblasti edukacije fitness i kondicionih trenera, projektima za aktivno bavljenje sportom s ciljem promovisanja zdravog načina života i integracije mladih kroz sport. Završio obuku iz pružanja prve pomoći iz taktičke medicine (ATA Tactical Medicine Course) u organizaciji Ureda za antiterorističku pomoć Američke Ambasade u Sarajevu, BLS/AED obuku prve pomoći od strane Zavoda za Hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo, obuku za spašavanje utopljenika iz vode uskladenu sa ISS programom obuke od strane Olimpijskog bazena Otoka, Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja i crvenog krsta FBiH. Uspješno završio obuku za internog auditora za sisteme upravljanja kvalitetom (Internal Auditor for Quality Management Systems) od strane TUV Thuringen e.V. Član tima za upravljanje kvalitetom Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova. Povodom 1. Jula Dana policije u FBiH nagrađen pismenom Pohvala od strane Federalnog ministra unutrašnjih poslova za izuzetan doprinos u izvršavanju poslova i zadataka. Dobitnik zahvalnice povodom 60. godišnjice Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja za doprinos, razvoj i afirmaciju Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja. Ručni sat sa posvetom od strane Federalnog ministra unutrašnjih poslova za uspješno ostvarenje radnih zadataka. e-mail: aldin.dzankovic@fmup.gov.ba Kontakt: 033/280-020
  • Ime
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Nasilje u porodici, maloljetnička delinkvencija i rodnozasnovano nasilje“ i „Savremeni sigurnosni izazovi“ Predavači na predmetu „Nasilje u porodici, maloljetnička delinkvencija i rodnozasnovano nasilje“ i „Savremeni sigurnosni izazovi“ angažovani službenici Policijske akademije.
  • Ime
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Obrada podataka i zaštita ljudskih prava“ i „Posebne istražne radnje i zaštita ljudskih prava“. Predavači na predmetu „Obrada podataka i zaštita ljudskih prava“ angažovani službenici Policijske akademije i angažovan policijski službenik Federalne uprave polcije na predmetu „Posebne istražne radnje i zaštita ljudskih prava“ g-din. Ernis Bulbul.
  • Ime
    Viši stručni saradnik - predavač na predmetu „Teorija naoružanja i gađanja vatrenim oružjem“. Predavači na predmetu „Teorija naoružanja i gađanja vatrenim oružjem“ angažovani službenici Policijske akademije Odsjeka za obuku u rukovanju oružjem.
  • Teorija naoružanja i gađanje vatrenim oružjem
    Semin Rizvan, šef Odsjeka – po dogovoru.
    Kemo Trgo, viši stručni saradnik – po dogovoru.
    Faris Kekić, instruktor – po dogovoru.
  • Posebne istražne radnje i zaštita ljudskih prava
    Mustafa Andelija, policijski službenik FUP-a – po dogovoru.
    Ernis Bulbul, policijski službenik FUP-a - po dogovoru.
  • Obrada podataka i zaštita ljudskih prava
    Mustafa Andelija, policijski službenik FUP-a- po dogovoru.
  • Savremeni sigurnosni izazovi
    prof. dr. Amila Ferhatović, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Nasilje u porodici, maloljetnička delikvencija i rodnozasnovano nasilje
    uposlenici Policijske akademije FMUP-a – po dogovoru.
  • Policijska fizička priprema i prva pomoć
    Aldin Džanković, viši stručni saradnik – srijeda od 13:00 do 14:00 sati.
  • Istraživanje visokog tehnološkog kriminaliteta
    Saša Petrović, policijski službenik FUP-a – po dogovoru.
  • Informatika i uvod u cyber kriminal
    Mirsad Rizvo, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Engleski jezik policijske struke
    Samira Bakić, viši stručni saradnik – utorak 13:45 do 14:30 sati.
  • Kriminalistička psihologija
    Ajla Jusufbegović, viši stručni saradnik – četvrtak od 13:45 do 14:30 sati.
  • Sistem nacionalne sigurnosti
    Fatima Smriko, viši stručni saradnik – srijeda od 13:30 do 14:40 sati.
  • Ustavno uređenje i sistemi unutrašnje sigurnosti
    Fatima Smriko, viši stručni saradnik – srijeda od 13:30 do 14:40 sati.
  • Borilačke vještine i samoodbrana
    Ismir Jusko, viši stručni saradnik - četvrtak od 13:00 do 14:00 sati.
  • Istraživanje saobraćajnog kriminaliteta
    Muhamed Ahmić, šef Odsjeka – po dogovoru.
    Menaf Mustafić, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Sigurnost saobraćaja i uvod u cestovni kriminalitet
    Adnan Hasanović, viši stručni saradnik – po dogovoru.
    Menaf Mustafić, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Krivično procesno prarvo
    Mustafa Hujdurović, vanjski saradnik – po dogovoru.
    Samir Šarić, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Krivično i prekršajno pravo
    Lajla Spahić, stručni savjetnik – petak 11:20 do 12:20 sati.
  • Komunikacije i vođenje kriminalističkog intervjua
    Mihret Rotić, policijski službenik FUP-a – po dogovoru.
  • Kriminalistička taktika
    prof. dr. Borislav Petrović, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Kriminalistika sa kriminologijom
    Sanin Čolić, stručni savjetnik – utorak od 12:00 do 12:30 sati.
  • Uvod u kriminalistiku
    Mia Maltez, viši stručni saradnik – po dogovoru.
    prof. dr. Amila Ferhatović, vanjski saradnik – po dogovoru.
  • Policijsko pravo i profesionalni standardi
    Almir Tahirbegović, viši stručni saradnik – svaki dan od 12:00 do 12:30 sati s tim da se termin konsultacija može dogovoriti putem e maila.
    Sanin Čolić, stručni savjetnik - ponedjeljak od 12:00 do 12:30 sati.
  • Policijsko pravo i profesionalni standardi
    Almir Tahirbegović, viši stručni saradnik – svaki dan od 12:00 do 12:30 sati s tim da se termin konsultacija može dogovoriti putem e maila.
    Sanin Čolić, stručni savjetnik - ponedjeljak od 12:00 do 12:30 sati.
  • Teorija naoružanja i gađanje vatrenim oružjem
    Semin Rizvan, šef Odsjeka
    Kemo Trgo, viši stručni saradnik
    Faris Kekić, instruktor
  • Posebne istražne radnje i zaštita ljudskih prava
    Mustafa Andelija, policijski službenik FUP-a
    Ernis Bulbul, policijski službenik FUP-a
  • Obrada podataka i zaštita ljudskih prava
    Mustafa Andelija, policijski službenik FUP-a
  • Savremeni sigurnosni izazovi
    prof. dr. Amila Ferhatović, vanjski saradnik
  • Nasilje u porodici, maloljetnička delikvencija i rodnozasnovano nasilje
    uposlenici Policijske akademije FMUP-a
  • Policijska fizička priprema i prva pomoć
    Aldin Džanković, viši stručni saradnik
  • Istraživanje visokog tehnološkog kriminaliteta
    Saša Petrović, policijski službenik FUP-a
  • Informatika i uvod u cyber kriminal
    Mirsad Rizvo, vanjski saradnik
  • Engleski jezik policijske struke
    Samira Bakić, viši stručni saradnik
  • Kriminalistička psihologija
    Ajla Jusufbegović, viši stručni saradnik
  • Sistem nacionalne sigurnosti
    Fatima Smriko, viši stručni saradnik
  • Ustavno uređenje i sistemi unutrašnje sigurnosti
    Fatima Smriko, viši stručni saradnik
  • Borilačke vještine i samoodbrana
    Ismir Jusko, viši stručni saradnik
  • Istraživanje saobraćajnog kriminaliteta
    Muhamed Ahmić, šef Odsjeka
    Menaf Mustafić, vanjski saradnik
  • Sigurnost saobraćaja i uvod u cestovni kriminalitet
    Adnan Hasanović, viši stručni saradnik
    Menaf Mustafić, vanjski saradnik
  • Krivično procesno pravo
    Mustafa Hujdurović, vanjski saradnik
    Samir Šarić, vanjski saradnik
  • Krivično i prekršajno pravo
    Lajla Spahić, stručni savjetnik
  • Komunikacije i vođenje kriminalističkog intervjua
    Mihret Rotić, policijski službenik FUP-a
  • Kriminalistička taktika
    prof. dr. Borislav Petrović, vanjski saradnik
  • Kriminalistika sa kriminologijom
    Sanin Čolić, stručni savjetnik
  • Uvod u kriminalistiku
    Mia Maltez, viši stručni saradnik
    prof. dr. Amila Ferhatović, vanjski saradnik
  • Policijsko pravo i profesionalni standardi
    Almir Tahirbegović, viši stručni saradnik
    Sanin Čolić, stručni savjetnik